9 نکته مهم پیش از مراجعه به مطب دندانپزشک کودکان

پدر و مادر گرامی:


اگر می خواهید کودک تان تجربه‌ی مناسب تری از مراجعه به مطب دندانپزشکی داشته باشد، لطفا به این نکات ساده و کوتاه توجه کنید.


◾جهت پیشگیری از مشکلات دندانی کودک تان و درمان آنها به «دندانپزشک متخصص کودکان و نوجوانان» مراجعه نمایید تا از اجرای درمان های صحیح و تخصصی برای فرزندتان اطمینان داشته باشید. ضمن اینکه متخصصان این رشته به خوبی با اصول رفتاری و روانشناسی کودکان آشنا هستند.


◾پیش از مراجعه به مطب و برای بردن فرزندتان به مطب دندانپزشکی، به او وعده جایزه ندهید. چرا که کودک تصور می کند قرار است به جای بدی برود و به همین خاطر به او جایزه می دهید. او می داند که برای رفتن به یک جای خوب مثل پارک جایزه نمی دهند! اما اگر به خاطر رفتار مناسب کودکتان در مطب برایش جایزه ای در نظر گرفته اید، آن را به صورت غیر منتظره و پس از درمان دندانپزشکی به او بدهید.


◾هرگز در حضور کودک از تجربیات بد دندانپزشکی خود صحبت نکنید.


◾بهتر است که کودک قبل از جلسه درمان، یک وعده غذایی سبک خورده و استراحت کافی نیز داشته باشد. خستگی کودک هنگام مراجعه سبب بهانه جویی و عدم همکاری خواهد شد.


◾پاسخ به سوالات فرزندتان در مورد مسایل دندانپزشکی را به دندانپزشک متخصص بسپارید. از کاربرد کلماتی مثل آمپول، سوزن و خون که موجب اضطراب کودک می شود، بپرهیزید. دندانپزشک متخصص کودکان می داند که چگونه با استفاده از کلمات متناسب با سطح درک کودک، او را با مطب آشنا کند.


◾نگران انجام تزریق داروی بی حسی برای کودک نباشید. حین تزریق سعی کنید کاملا طبیعی رفتار نموده و با کودک صحبت نکنید. دندانپزشکان متخصص کودکان با روشهای کاهش ناراحتی و پرت کردن حواس کودک آشنا هستند و او در اکثر موارد متوجه تزریق نخواهد شد!


◾در جلسات ابتدایی باید از ساده ترین درمان ها شروع کرد تا کودک استرس کمتری داشته باشد و سپس سراغ درمانهای با استرس بیشتر مانند کشیدن دندان رفت. چرا که انجام درمان های پراسترس و پیچیده در جلسات اول آشنایی کودک با دندانپزشکی، سبب کاهش همکاری و پذیرش درمان در جلسات بعدی خواهد شد.


◾بهتر است از زمان رویش اولین دندان شیری در دهان کودک، هر 5-4 ماه یکبار جهت انجام معاینات به دندانپزشک متخصص کودکان و نوجوانان مراجعه نمایید. اگر به آینده دندان های کودک تان علاقمندید، هیچ گاه منتظر دندان درد او نمانید. ضمن اینکه مراجعات زودهنگام و آشنایی کودک با مطب و جلسات معاینه ساده و بدون درد، تصویری مثبت از مطب دندانپزشکی ایجاد نموده و کمک می کند که کودک حتی در صورت بروز درد دندان نیز بیشترین همکاری را با دندانپزشک داشته باشد.


◾استفاده از روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان و مقاوم سازی (فلوراید تراپی و فیشورسیلانت) کمک زیادی به سلامت دندان های کودک شما خواهد کرد.


متخصصین کلینیک
پیام هــای سلامتــی